Debata o przyszłości szkół PDF Drukuj Email

8 kwietnia 2025 roku w auli Szkoły Podstawowej w Mroczeniu spotkali się przedstawiciele poszczególnych szkół, aby porozmawiać o kształcie edukacji w niedalekiej przyszłości. Debacie przysłuchiwali się: Wójt Gminy Baranów Bogumiła Lewandowska – Siwek i Wielkopolski Wicekurator Oświaty Wojciech Szulc.

Szkołę Podstawową w Donaborowie reprezentowali:

Magdalena Górecka, Hanna Hendrys, Oliwier Żłobiński i Zuzanna Dyla.

 

Edukacja w Polsce w 2040 roku prawdopodobnie będzie wyglądać zupełnie inaczej niż dziś. Jakie wyzwania czekają nas w szkołach za kilkanaście lat? Czy mamy czas na przygotowanie się do nieuchronnych zmian? Czy mamy świadomość dokonującej się rewolucji cyfrowej? Nad tymi i innymi pytaniami debatowali uczniowie z pięciu szkół Gminy Baranów.

8 kwietnia 2025 roku w auli Szkoły Podstawowej w Mroczeniu spotkali się przedstawiciele poszczególnych szkół, aby porozmawiać o kształcie edukacji w niedalekiej przyszłości. Debacie przysłuchiwali się: Wójt Gminy Baranów Bogumiła Lewandowska – Siwek i Wielkopolski Wicekurator Oświaty Wojciech Szulc.

Szkołę Podstawową w Mroczeniu reprezentowali:

Olga Rosielewska, Nikola Parzonka, Tomasz Sadura i Szymon Papiór.

Szkołę Podstawową w Baranowie reprezentowali:

Inga Cempel, Nina Budziewska, Tomasz Balcer i Alan Kmiecik.


Szkołę Podstawową w Słupi pod Kępnem reprezentowali:

Patrycja Pośpiech, Marianna Zarańska, Mateusz Błażejewski i Dawid Kawula.

Szkołę Podstawową w Łęce Mroczeńskiej reprezentowali:

Marta Stężały, Iga Jerzyk, Bartosz Górecki i Bartosz Gliński.

Ciekawa dyskusja pokazała, że młodzież ma wyraźnie sprecyzowane poglądy, co do kształtu edukacji w przyszłości. Wicekurator w swoim wystąpieniu podkreślił, że z uwagą wsłuchiwał się w argumenty uczniów, aby przekazać je na spotkaniu w Ministerstwie Edukacji. Pani Wójt zabierając głos, stwierdziła, że z zainteresowaniem obserwuje rozwiązania w edukacji w innych krajach, szczególnie w krajach skandynawskich. Wiele ciekawych rozwiązań zostało wprowadzonych do oświaty w Gminie Baranów, zanim ujrzały ramy prawne w dziennikach ustaw.

Debata pokazała, że trzeba rozmawiać z uczniami, aby wspólnie określić kierunek, w którym miałaby podążać polska edukacja. Młodzież zwróciła uwagę na zmiany, jakie powinny zostać wprowadzone m. in. w ocenianiu, tak wiedzy jak i zachowania. Mówili też o wpływie AI na szkolną rzeczywistość, ale także zaznaczyli, że chcieliby uczyć się rzeczy, z których realnie w życiu będą korzystać np. gotowania czy wypełniania PIT-u. Odnieśli się również do kwestii ubiorów szkolnych, które ich zdaniem są dobrym rozwiązaniem. Dyskusja, choć momentami burzliwa, przebiegała w przyjaznej atmosferze sprzyjającej budowaniu relacji i motywującej do działania. Dyrektor Andrzej Tyra podsumowując spotkanie, podkreślił, że każde zmiany rozpoczynają się od dyskusji, twórczej burzy mózgów, a że są one konieczne, nie ulega wątpliwości.

Załączniki:
Pobierz (2025.04.09(1).jpg)2025.04.09(1).jpg[ ]1938 Kb
Pobierz (2025.04.09(2).jpg)2025.04.09(2).jpg[ ]1702 Kb
Pobierz (2025.04.09(3).jpg)2025.04.09(3).jpg[ ]1998 Kb
Pobierz (2025.04.09(4).jpg)2025.04.09(4).jpg[ ]1907 Kb
 
Szkoła Podstawowa w Donaborowie
Szkoła podstawowa w Donaborowie, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting